Legenda z roku 1945 si zahrála i ve filmu Bitva o Británii. Představujeme Spitfire Mk.XVI

Dalším velkým lákadlem na Leteckém dni v Chebu bude vystoupení legendárního letounu Spitfire Mk.XVI. Představen byl světu poprvé v roce 1938 a celkem bylo vyrobeno více než 20 tisíc kusů. Spitfire je známý kvůli svému vzhledu a také díky své roli v Bitvě o Británii, kde se stal symbolem R.A.F. Majitelem stroje, který se představí v Chebu, je Angličan Stephen Stead.

Můj Spitfire Mk.XVI byl postaven v roce 1945 a během své historie vystřídal velké množství míst. Zúčastnil se celé řady leteckých dnů a zahrál si také například ve filmu Bitva o Británii (The Battle of Britain). S přestávkami, kdy byl vystaven v muzeích a také několikrát rekonstruován, se tento stroj také dostával do vzduchu, naposledy však v roce 2009. O dva roky později jsem ho koupil s jasným plánem – dostat ho v plné síle a kráse opět do vzduchu,“ říká Stephen Stead.

Pro milovníky letadel je sledování Spitfira srdeční záležitost. Ještě větší euforii pak zažívá samotný pilot nesmrtelné legendy. „Létání s ním je sen a každá vteřina ve vzduchu s tímto strojem je požitkem. Ve Spitfiru zkrátka máte opravdovou radost z létání. Je to největší a nejúžasnější válečný pták,“ popisuje.

Do Chebu dorazí Spitfire z letiště v Líních z leteckého spolku Classic Trainers. A anglický pilot zve fanoušky. „Všichni se mohou těšit na opravdovou legendu. Fanoušci, kteří přijdou se tak stanou součástí velkého příběhu tohoto stroje z roku 1945. Koukal jsem, že program Leteckého dne je opravdu nabitý. Jsem rád, že Spitfire je jeho součástí,“ uzavírá Stephen Stead.