To se jen tak nevidí – Armáda předvede pomoc Gripenů letadlu v nouzi

Letouny JAS-39 Gripen hlídají vzdušný prostor České republiky a v případě potřeby startují k nekomunikujícím letounům či letounům v tísni. A právě na takovou ukázku armádních králů českých nebes se mohou těšit fanoušci na Leteckém dni v Chebu.

Celá ukázka bude opravdu unikátní, protože Armáda podobné ukázky na leteckých dnech předvádí jen zřídka. V hlavní roli, kromě Gripenů bude také letadlo Beechcraft Baron. Tento stroj totiž vlétne do vzdušného prostoru České republiky a bude se chovat nestandardně. Nebude komunikovat na žádné radiové vlně, a právě proto k němu vzlétnou dva Gripeny ze stálé hotovosti, jejichž piloti budou mít za úkol zjistit co se děje. Pro každého pilota v nouzi znamená přiblížení Gripenů znamení, že o něm někdo ví a pomůže mu.

Piloti tak předvedou ukázkový zásah, přesně podle stanoveného manuálu Armády ČR a budou se snažit letadlu v nesnázích pomoct. Nejprve se Gripeny k neznámému letadlu a vizuálně budou zjišťovat, jak to vypadá v kabině, jestli je pilot při vědomí. Po vyzkoušení komunikace na několika frekvencích Beechcraft Baron předletí a smluveným manévrem mu dají najevo, aby je následoval a odvedou ho na příslušné letiště – na letiště v Chebu. Armádní stíhačky se poté rozloučí a odletí na svou domácí 21. základnu v Čáslavi.

Autor fotografie: Michal Voska

Převzato: www.acr.army.cz